Referenskunder dataräddning Ahlberg data

Referenskunder dataräddning Ahlberg data
Ahlberg data har räddat värdefulla musikinspelningar från kraschad hårddisk åt Carola Häggqvist bland annat.

Flera kända artister

Ahlberg data har hjälpt många, både kända och okända med dataräddning från kraschad hårddisk och andra digitala lagringsmedia under åren. Här är några av våra referenskunder.

Carola Häggqvist/Henrik Wikström Musikproduktion.
Carola Häggqvist/Henrik Wikström Musikproduktion.

Ahlberg data räddade hela den instrumentala grunden till studioinspelningarna av Carolas vinnande schlagerlåt ”Evighet” från en mekaniskt havererad hårddisk natten innan den engelska versionen av låten, som tävlade i Eurovisionsfinalen i Aten 2006, skulle spelas in.

Många av låtarna till Carolas kommande, engelskspråkiga platta, fanns också på samma trasiga hårddisk. Ahlberg data löste problemet och återställde låtarna på under 24 timmar.

 

Räddade Hellacopters låtar

SAAB AB – www.saab.se

Toyota Sverige – www.toyota.se

Kraft Foods Sverige AB –www.kraftfoodsnordic.com

Security Systems – www.securitysystems.se

Swedish Match – www.swedishmatch.com

Zoovillage – www.zoovillage.com

Skanska Sverige – www.skanska.se

 
Salem Al Fakir - popsångare och låtskrivare - www.salemalfakir.com
Salem Al Fakir – popsångare och låtskrivare – www.salemalfakir.com

Logica – www.logica.se

4Sound – www.4sound.se

Försvarsmakten – www.mil.se

Svenska Handelsbanken – www.handelsbanken.se

G4S – www.g4s.com

Telia Sonera – www.telia.se

Huddinge Kommun – www.huddinge.se

Husqvarna AB – http://husqvarnagroup.com/sv

 
Ikea Sverige -www.ikea.se
Ikea Sverigewww.ikea.se

Adolf Fredriks Musikklasser – http://afmu.se

Duni Svenska – www.duni.se

HTF – Handelstjänstemannaförbundet – www.htf.se

Sjöofficerssällskapet i Stockholm – www.soss.se

Botkyrka kommun – www.botkyrka.se

Enskede IK – www.enskedeik.nu

Tricom AB – www.tricom.se

 
Lasse Lindbom - Låtskrivare/artist - www.lasselindbom.se
Lasse Lindbom – Låtskrivare/artist – www.lasselindbom.se

Adidas Sverige AB – www.adidas.se

Chalmers Tekniska Högskola – www.chalmers.se

Electrolux Appliances  – www.electroluxappliances.com

Eniro Initiatives – http://gulasidorna.eniro.se

Fotograf Staffan Widstrand – www.staffanwidstrand.se

First rent A car – www.firstrentacar.info

Lufthansa Cargo AB – http://lufthansa-cargo.com

Lärarförbundet – www.lr.se

 
Svenska Rymdbolaget - www.rymdbolaget.se
Svenska Rymdbolagetwww.rymdbolaget.se

Södersjukhuset Sthlm – www.sodersjukhuset.se

Würth Svenska – www.wurth.se

Ehrenstråhle BBDO – www.ehrenstrahle.se

Stahre Affärsutveckling – www.stahre.se

Räddningstjänsten – www.raddningstjansten.goteborg.se

Habia Cable – www.habia.se

Mäklarna på Orten – www.mpo.se

Easy Park AB – www.easypark.se

 
HV71 Hockey - www.hv71.se
HV71 Hockeywww.hv71.se

The Shirt Factory AB – www.shirtfactory.se

Totalbild i Mälardalen AB – www.totalbild.se

Vega Energi AB – www.vega-energi.se

Findus Sverige – www.findus.se

Uppsala Universitet – www.uu.se

Stockholms Stadsmission – www.stadsmissionen.se

Umeå Universitet – www.umu.se

Texas Smokehouse AB – www.texaslonghorn.se

Recovery på hög politisk nivå

Sveriges Riksdag - www.riksdagen.se
Sveriges Riksdagwww.riksdagen.se

Scandinavian Photo AB – www.scandinavianphoto.se

ATEA – www.atea.se

Operakällaren AB – www.operakallaren.se

Länsstyrelsen Dalarna – www.lansstyrelsen.se

NIR – Int Council of Swedish Industry – www.nir.se

Danox – www.danox.se

Macsupport AB – www.macsupport.se

City Stormarknad AB – www.citystormarknad.se

 
BMW Sverige - www.bmw.se
BMW Sverigewww.bmw.se

Viking Line – www.vikingline.se

RFSL – www.rfsl.se

JM AB – www.jm.se

Pfizer Health AB – www.pfizer.se

MIKAs Stockholm – www.mikas.se

Riksteatern – www.riksteatern.se

Kungliga Svenska Balettskolan – www.kungligasvenska
balettskolan.se

 

Duka – www.duka.se

CompuCraft AB – www.compucraftab.se

Egmont Tidsskrifter AB – www.tidningskungen.se

Abba Seafood – www.abbaseafood.se

Manpower – www.manpower.se

Tidningen Expressen – www.expressen.se

Liseberg – www.liseberg.se

 
Universal Pictures - www.uip.se
Universal Pictures – www.uip.se

Sveriges Lantbruksuniversitet – www.slu.se

Åre Kommun – www.are.se

Malung kommun – www.malung.se

Luleå Tekniska Universitet – www.ltu.se

Vittra – www.vittra.se

Svenska Jägarförbundet – www.jagareforbundet.se

Örebro Universitet – www.oru.se

DFDS Transport – www.dfdstransport.se

The Absolut Company - www.theabsolutcompany.com
The Absolut Company – www.theabsolutcompany.com

Ahlsell – www.ahlsell.se

Bravida – www.bravida.se

Intrum Justitia – www.intrum.se

TNT – www.tnt.com

Gillette – www.gillette.com

Meshuggah – www.meshuggah.net

Myresjöhus – www.myresjohus.se

Suddenly Stockholm AB – www.suddenly.se

 
Svenska fotbollsförbundet - www.svenskfotboll.se
Svenska fotbollsförbundet – www.svenskfotboll.se

Växjö Universitet – www.wxu.se

Medströms Dataförlag – www.medstroms.se

Almi Företagspartner – www.almi.se

Metso Minerals (Trelleborg) – www.metsominerals.com

Netmaker – www.netmaker-cg.com

Energimyndigheten – www.stem.se

Fågelbro Golf & Country Club – www.fagelbrogolf.se

Karlstads Universitet – www.kau.se

 
Huawei Technologies - www.huawei.com
Huawei Technologies – www.huawei.com
 
Dagens Nyheter - www.dn.se
Dagens Nyheter – www.dn.se

Capgemini Consulting – www.capgemini.se

LAN-Master AB – www.lan-master.se

Friskis & Svettis – www.friskissvettis.se

Payson AB – www.payson.se

SIBA – www.siba.se

Electrolux – www.electrolux.se

Stockholms Kommun – www.stockholm.se

Gävle Kommun – www.gavle.se

Återskapade landslagets spionfilmer

Staffan Olsson, förbundskapten svenska handbollslandslaget
- www.svenskhandboll.se
Staffan Olsson, förbundskapten svenska handbollslandslaget – www.svenskhandboll.se

GE Medical Systems – www.gehealthcare.com

Standard & Poor´s – www.standardandpoors.se

Dialect Systemprodukter – www.dialect.se

SIFO – www.sifo.se

Miconex Dataservice – www.miconex.com

Nacka Kommun – www.nacka.se

Lunds Universitet – www.lu.se

Lantmäteriet – www.lantmateriet.se

 
SR - Sveriges Radio - www.sr.se
SR – Sveriges Radio – www.sr.se

Statoil – www.statoil.se

Stockholms Universitet – www.su.se

Göteborgs Universitet – www.gu.se

Computer City – www.computercity.se

Tieto Enator – www.tietoenator.se

Peab Sverige – www.peab.se

Sony Ericsson – www.sonyericsson.se

Johnson & Johnson – www.jnj.se

 
Sveriges Television - www.svt.se
Sveriges Television – www.svt.se

Hårdrockbandet Narnia – www.narniaworld.com

Brandskyddsföreningens service AB – www.brandskyddsforeningen.se

Trygg Hansa – www.trygghansa.se

FMV – Försvarets Materialverk – www.fmv.se

Aeroflex Gaisler AB – www.gaisler.com

Tomat Reklam & Annonsbyrå – www.tomat.se

Omnia Företagskonsult – www.omnia.se

Morph Design webbyrå – www.morphdesign.com

 

Räddade pilotavsnitt TV3

Anna och Olof Skipper - "Du är vad du äter" på tv3 - www.annaskipper.se
Anna och Olof Skipper – ”Du är vad du äter” på tv3 – www.annaskipper.se

YFO – www.yfo.se

ABB – www.abb.se

Vattenfall – www.vattenfall.se

Procter & Gamble – www.procter.se

Sahlgrenska Universitetssjukhuset – www.sahlgrenska.se

Viasat Sport AB – www.viasat.se

Tetra Pak – www.tetrapak.se

Michelin Nordic AB – www.michelin.se

 
McDonald´s Svenska AB - www.mcdonalds.se
McDonald´s Svenska AB – www.mcdonalds.se

Utrikesdepartementet – www.ud.se

Tyresö Kommun – www.tyreso.se

Lunds Tekniska Högskola – www.lth.se

Specialpedagogiska Institutet – www.sit.se

Karolinska Institutet – www.ki.se

KTH – Kungliga Tekniska Högskolan – www.kth.se

Statens Maritima Museer – www.maritima.se

Macdata – www.macdata.se